«Εγκεφαλικό» για Γιουβέντους στο Τορίνο

«Εγκεφαλικό» έπαθε η Γιουβέντους στην αναμέτρηση με την Έμπολι μέσα στο Τορίνο  και από ότι διαφαίνεται θα είναι δύσκολη η «μετά Κριστιάν Ρονάλντο» εποχή.

Σε ένα φαινομενικά εύκολο ματς η Γιουβέντους γνώρισε την ήττα 1-0 από την Έμπολι με γκολ που σημείωσε ο πρώην παίκτης της, Λεονάρντο Μανκούζο, στο 21ο λεπτό.

Η Γιουβέντους ολοκληρώνει τις πρώτες δύο αγωνιστικές της Serie A με απολογισμό ενός βαθμού μόνο από την ισοπαλία (2-2) της πρεμιέρας εναντίον της Ουντινέζε,.

Το ιδιαίτερο που πρέπει να σημειωθεί είναι ότι η Έμπολι δεν είχε νικήσει ποτέ εκτός έδρας τη Γιουβέντους, ενώ η τελευταία της επιτυχία χρονολογείται από το 1999!

Σαν το παλιό καλό κρασί ο Τσίρο Ιμόμπιλε πετυχαίνοντας χατ-τρικ σε 42 λεπτά,  οδήγησε τη Λάτσιο στο επιβλητικό 6-1 επί της Σπέτσια στο «Ολίμπικο».

Η Σπέτσια έκανε το λάθος να προηγηθεί με το γκολ του – πρώην άσου της ΑΕΚ – Ντανιέλε Βέρντε, ωστόσο η απάντηση ήρθε άμεσα από τον Ιμόμπιλε και μάλιστα εις τριπλούν.

Η αποβολή του Κέλβιν Αμιάν (54’) με απευθείας κόκκινη κάρτα για την ομάδα του Δημήτρη Νικολάου, απλοποίησε ακόμη περισσότερο τα πράγματα για τους «λατσιάλι» που σημείωσαν ακόμη τρία γκολ στο δεύτερο 45λεπτο.

Κι αν στην «Αιώνια Πόλη»… έβρεξε γκολ, κάτι τέτοιο δε συνέβη στο Μπέργκαμο.

Παρά τις πάρα πολλές ευκαιρίες, η Αταλάντα έμεινε στο 0-0 με την Μπολόνια, καταγράφοντας την πρώτη φετινή απώλεια βαθμών.

Οι τελικές προσπάθειες ήταν 22-4, ωστόσο ο Λούκας Σκορούπσκι «κατέβασε ρολά», με την ομάδα του Σίνισα Μιχαϊλοβιτς να αποσπά το βαθμό της ισοπαλίας.