Δύσκολα η Πόρτο 4-3 την Τοντέλα

Πολύ δύσκολη νίκη με 4-3, σε αγώνα-θρίλερ, σημείωσε η Πόρτο στο «Ντραγκάο» επί της Τοντέλα, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Η προσεχής  (και τελευταία) αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Champions League αγχώθηκε αρκετά σε ένα παιχνίδι με ανατροπές, στο οποίο μόλις στο 35ο λεπτό το σκορ ήταν ήδη 2-1.

Οι «Δράκοι» προηγήθηκαν με τον Ζαϊντού στο 4΄, η Τοντέλα απάντησε με Γκονζάλες (20΄) και Μπαρμπόσα (33)΄, για να ισοφαρίσει ο Μαρεγκά (35΄), που έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην Πόρτο (48΄). Ο Ταρεμί έγραψε το 4-2 στο 56΄ και ύστερα οι γηπεδούχοι χαλάρωσαν, για να κάνει το ματς «ροντέο» ο Γκονζάλες με το δεύτερο τέρμα του, στο 74΄, αλλά το 4-3 έμεινε ως το τέλος.

Ο Σέρτζιο Κονσεϊσάο χρησιμοποίησε τους, Μαρτσεσίν, Μανάφα, Μπεμπά, Σαρ, Ζαϊντού, Οτάβιο (83΄ Κορόνα), Ουρίμπε, Σέρτζιο Ολιβέιρα (66΄ Βιέιρα), Ντίας (66΄ Νακαζίμα), Ταρεμί (66΄ Εβανίλσον) και Μαρεγκά (83΄ Γκρούιτς). Να σημειωθεί ότι στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Ουρίμπε.