«Χρυσή» αλλαγή ο Πετάνια

Με τον Κώστα Μανωλά βασικό σε όλο το παιχνίδι η Νάπολι, πέρασε νικηφόρα από τη Γένοβα, κερδίζοντας με 2-1 την Τζένοα, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Serie A.

Η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι προηγήθηκε στο «Λουίτζι Φεράρις» με υπέροχο αριστερό σουτ του Φαμπιάν Ρουίθ.

Η Τζένοα, ωστόσο, μπήκε αποφασισμένη στο δεύτερο ημίχρονο. Και κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Αντρέα Καμπιάσο, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το γύρισμα του Πάολο Τζιλιόνε.

Οι «παρτενοπέι» πίεσαν στο χρονικό διάστημα που απέμενε και δικαιώθηκαν. Από φάουλ του Μάριο Ρουί, ο Αντρέα Πετάνια, μόλις δύο λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, διαμόρφωσε το τελικό 1-2.

Με τον Γιώργο Κυριακόπουλο να μένει στον πάγκο, Σασουόλο και Σαμπντόρια έμειναν στο 0-0 στο «Μαπέι Στάντιουμ».

Ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα οι γηπεδούχοι, απέτυχαν να βρουν το δρόμο προς την εστία του Εμίλ Οντέρο, με τον Ιταλό διεθνή τερματοφύλακα να δίνει στη «Ντόρια» τον πρώτο της βαθμό στο φετινό Καμπιονάτο.