Aνατροπάρα η Βραζιλία επί της Κολομβίας – Γκολ Κασεμίρο στο 100ο λεπτό και νίκη με 2-1 (vid)

Μετά από δύο… υγιεινούς περιπάτους στο Κόπα Αμέρικα, η Βραζιλία δυσκολεύθηκε για πρώτη φορά στην κορυφαία διοργάνωση της Λατινικής Αμερικής.

Οι άνετες νίκες με 3-0 επί της Βενεζουέλας και με 4-0 επί του Περού, έδειχναν μία… ευκολία για την «σελεσάο» σε σχέση με τους αντιπάλους της, μέχρι που ήλθε ο αγώνας με την Κολομβία.

Τελικά η Βραζιλία επικράτησε 2-1 και μάλιστα με ανατροπή, καθώς οι «Cafeteros» προηγήθηκαν με τον Ντίαζ στο 10ο λεπτό, για να «αποκαταστήσουν την τάξη», τα τέρματα των Φιρμίνο (78`) και Κασεμίρο στο 100ο (!) λεπτό των καθυστερήσεων.

Με την νίκη αυτή, η «οικοδέσποινα» του τουρνουά διατήρησε το απόλυτο βαθμολογικής συγκομιδής και προκρίθηκε στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Στον άλλον αγώνα της βραδιάς, ο Ισημερινός και το Περού αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2.